slovníček - 4 - 4WD (Four Wheel Drive)

- jde o označení pohonu všech 4 kol (obou náprav) osobních vozidel. Výhoda vozidla s pohonem všech kol spočívá v možnosti přenesení dvakrát větší hnací síly než u vozidla jen se dvěma hnacími koly, při stejném rozložení hmotnosti. Součástmi vozidel se stálým pohonem všech kol jsou rozdělovací převodovka s mezinápravovým diferenciálem a uzávěrka diferenciálu, přední rozvodovka s diferenciálem a zadní rozvodovka s diferenciálem a jeho uzávěrkou.

Rozdělovací převodovka rozděluje točivý moment přicházející z převodovky v určitém poměru. Mezinápravový diferenciál vyrovnává rozdílné počty otáček přední a zadní nápravy. Přední a zadní diferenciál vyrovnávají také rozdílné počty otáček a točivý moment rozdělují ve stejném poměru na hnací kola. Aby bylo možné vozidlu dodat maximální točivý moment za všech okolností vznikajících jízdou motorového vozidla, jsou potřeba 3 uzávěrky diferenciálu (podélná a dvě příčné). Na obrázku je znázorněn automobil s permanentním pohonem všech kol.

schéma pohonu 4WD

Vozidlo s permanentním pohonem všech kol: 1 – převodovka; 2 – dělicí převodovka; 3, 12 – uzávěrka diferenciálu; 4 – kloubová hřídel; 5, 8 – hnací hřídel; 6, 7, 10 – diferenciál; 9, 11 – rozvodovka.

servisní kniha

Stálým zákazníkům vedeme dokumentaci, do které jsou zaznamenávány veškeré opravy a doporučení ze strany servisu.