poradna - Povinné ručení

Pro zdárný prodej vašeho auta je třeba mít v rukávu několik náležitostí.

1. Kupní smlouva - variant těchto smluv je nepřeberné množství. Můžete je najít lehce na internetu i v kancelářských příručkách. Stáhněte si vzor smlouvy zde.

2. Druhým krokem je odhlášení vozidla z evidence na dopravním inspektorátu. Toto se provádí přímo na přepážce a odhlašuje se na nového majitele, jehož iniciály získáte z kupní smlouvy. Není nutná přítomnost kupujícího u přepážky tak, jak tomu bylo dříve. Úřednice DI zapíše do technického průkazu budoucího majitele a ustřihne rožek malého průkazu.

3. Po předání všech dokladů a klíčů - teď už vaší bývalé staré vraždy novému šťastnému majiteli - vám už zbývá poslední srážka s byrokracií a to zrušit povinné ručení. Doporučuji co nejdříve.

Jste-li ovšem na opačné straně straně barikády a právě držíte v ruce tenkou obálku s klíči, několika papíry a smutně koukáte na vzdalující se tlustou obálku s vašimi, teď už bývalými penězi, tak vás boj s našimi úřady teprve čeká. Musíte udělat následující:

1. Uzavřít povinné ručení. K tomuto kroku budete potřebovat velký technický průkaz, kupní smlouvu a jestliže jste měli v minulosti u pojišťovny povinné ručení na jiné car, tak číslo staré smlouvy, aby vám mohli započítat bonusy. Pojišťovny dokonce uznávají bonusy od konkurenčních pojišťoven.

2. Navštívit STK a získat potvrzení o evidenční kontrole. Jde pouze o formalitu, při níž vám technik potvrdí, zda souhlasí čísla karoserie a motoru zapsaná v technickém průkazu se skutečností. POZOR! To, že v TP máte číslo motoru vymazané neznamená, že se nekontroluje. Podle čísla motoru technik zjistí také typ motoru a ten musí sedět. Takže všichni tuningoví šílenci, kteří mají ve svém Embéčku motor z Meschersmittu tuto kontrolu podplatili!

3. Přihlášení vozidla na DI a tím zapsání vaší maličkosti do velkého TP vozidla. Vystaví vám osvědčení o technickém průkazu (malý techničák) a prodají nové registrační značky. Nové značky jsou povinné pouze pokud přihlašujete vozidlo, jež bylo registrováno v jiném okrese nebo ty staré z nějakého důvodu nevyhovují. Každopádně doporučuji vzít si staré značky vždy s sebou - nikdy nevíte co té ženské za sklem zrovna přeletělo přes nos a stát frontu znova - to docela naštve.

4. Pokud vám zůstaly původní značky, vyhráli jste, v opačném případě musíte učinit poslední krok na vrchol byrokratické debility a ještě jednou se odebrat na přepážku vaší pojišťovny a provést změnu nové pojistky. Máte totiž nové značky a tak je původní pojistka zcela mimo mísu. Pro mnohé úřednice je rychlejší tuto vystornovat a sepsat s vámi pojistku novou než provádět změnu. Proto na to myslete předem a domluvte si to už při první návštěvě s tím, že změnu provedete ještě týž den.

Mohlo by Vás ještě zajímat...

servisní kniha

Stálým zákazníkům vedeme dokumentaci, do které jsou zaznamenávány veškeré opravy a doporučení ze strany servisu.